Reis

Hind1,690

Šotimaa 11.-19. august 2024 VABANES 1 KOHT!

Väljasõit

11 Aug

Kestus

9 päeva

Vaatamisi

812

Kohti

1

reisikava


Reis on kavandatud selliselt, et tutvustada Šotimaa  “kõige-kõiget” ja samas jätta reisijatele ka hingamisruumi. Augustikuu on selle maa külastamiseks kõige õigem aeg – õitsvad kanarbikuväljad ja maailma suurim kunstifestival Edinburgis…
Reisigrupi suurus 10 reisijat, reisijuhid Ulvi Mustmaa ja Urmas Kelgo.
HETKESEISUGA ON REISILE 1 VABA KOHT!

1. päev P, 11. august

Lend Riia – Kopenhagen 16.30-16.55; Kopenhagen – Edinburgh 19.20-20.10.
Võtame lennujaamast autod ja alustame liikumist põhja poole. Ületame Forthi jõe, mille sillad kuuluvad Edinburghi panoraami samamoodi nagu Tallinn tornid kilukarbile. Üks Forthi sildadest on ka UNESCO maailmapärandi nimekirjas. 
Ööbime hotellis ****The Bay Hotel. Majutus 2-4 in tubades.
https://www.thebayhotel.net/

2. päev E 12. august

Sõidame St Andrews linna, mida peetakse golfi sünnikohaks. 15. sajandi alguses saavutas golf noorte meeste seas nii suure populaarsuse, et Šotimaa kuningas James II leidis, et vibulaskmine hakkab jääma tahaplaanile ning keelas golfimängu ära. Keeld püsis Šotimaal kuni 1502. aastani, mil kuningas James IV hakkas ise mängu vastu huvi tundma ning lõpetas keelu.
Dundee on tudengilinn, tänavakunsti linn ja UNESCO disainilinn (V&A Dundee on Šotimaa esimene muuseum, mis on pühendatud ainult disainile) ja ka riigi päikesepaisteliseim koht. 
Glamise loss, kuninganna Elizabeth II ema lapsepõlvekodu ning Printsess Margareti sünnipaik. Glamise lossis toimub ka Shakespeari näidendi “Macbeth” tegevus. Lossi ja aedade sissepääsutasu on £15.50.
Enne majutusse siirdumist põikame Newburghi hülgeranda.
Õhtust sööme soovi korral kirikus (ümber ehitatud pubiks).
Ööbime külalistemajas Beeches Guest House (2-sed toad).
www.beeches-aberdeen.com

3. päev T, 13. august

Šotimaalt leiab üle 3000 lossi. Aberdeenist loodes asuvat piirkonda võib kutsuda “losside piirkonnaks”, sest siin on losside tihedus suurem kui kuskil mujal Šotimaal. Neid on siia ehitanud nii iidsed šoti klannid kui nende verivaenlased inglased. Igal lossil on oma kordumatu lugu, mille esimesed peatükid on tihtilugu kirjutatud süngel ja karmil keskajal.
See on ka viskipiirkond. “Malt Whisky Trail” – Linnaseviski rada – ääres asub vähemalt üheksa linnaseviski pruulikoda. Sõna “whisky” pärineb vana-keldi sõnast “uisge beatha” (usquebaugh), mis tähendab “elu vesi”.
Külastame Murakate orus asuvat Glendronach Distillery viski pruulikoda, mis on aegade katsumusele hästi vastu pidanud. Siin on viskit valmistatud üle 200 aasta. Klassikalise degusteerimistuuri (1 h) hind on £25.
Piktid olid hõimuliit, rahvas või rahvad, kes asustasid varakeskajal Põhja-Šotimaad. Nende mõistatuslike sümbolitega kivitulpasid ei osata tänaseni dešifreerida. Teeme peatuse Picardy 2-meetrise sümbolkivi juures. Umbes aastast 600 pKr. pärit kivi asukohast avaneb hea vaade Dunnideeri linnamäele, mis võis olla piktide pealiku kindlus.
Edasi külastame Cullodeni lahingupaika ja külastuskeskust. On väidetud, et mitte ainult inglaste, isegi mitte eurooplaste, vaid kogu maailma ajalugu muutus pärast seda lahingut 16. aprillil 1746. Jakobiitide armee viimane vastuhakk Briti armeele. Culloden oli viimane lahing Suurbritannia pinnal ja vähem kui tunniga hukkus umbes 1300 meest, neist umbes 1250 jakobiiti.
Clava Cairns on 4000-aastane kalmistu, kus asub kolm ummargust pronksiaegset hauakambrit. Siin on neid 3, Invernessi piirkonnas kokku ca 50.

Õhtuks jõuame Šotimaa mägismaa pealinna, ca 50 000 elanikuga Invernessi. Põhjamere rannikul, Loch Nessist algava Nessi jõe suudmes asuv ülikoolilinn on Suurbritannia põhjapoolseim ja Euroopas üks kiiremini kasvavaid linnu. Suur osa arvatavalt 12. sajandil rajatud linna vanalinnast on valminud peale 1822. aastat, mil ehitati Kaledoonia kanal. (Invernessi loss on aastani 2025 renoveerimiseks suletud). Ja kui kirjandusradadele minna, siis Inverness on linn, kus Macbeth tappis kuningas Duncani.

Ööbime kesklinnas. Rooms in Inverness, majutus 5-2-kohalistes tubades.

 

4. päev K, 14. august

Ühe Šotimaa pärli, Skye saare päev.

Sise-Hebriidide suurim saar ja iga fotograafi unistuste saar. Nendele. kes haldjausku, eriline rõõm – haldjaid olla siin kohe hulgim. 8. sajandil jõudsid saarele viikingid ja nende kaasabil tekkisid Skye saare kaks suurt klanni – MacDonaldid ja MacLeonid.
Soodsate ilmastikuolude korral on võimalik teha 3 ca tunniajalist matka: Storri vanamehe juurde, haldjalossi Fairy Gleni juurde ja haldjate basseinide Fairy Pools juurde. Lõunapeatus saare vahva nimega pealinnas Portree (ca 2000 elanikku).
Järgmised kaks ööd oleme Loch Nessi järve ääres, Ööbime Loch Nessi Külastuskeskuse lähedal  *** Loch Ness Lodge Hotel (2-sed toad).

5. päev N, 15. august

Loch Nessile pühendatud päev.
Nessi külastuskeskuses Drumnadrochitis on igaühel võimalus end Nessie’ga pildistada. Soovijatele paadisõit Loch Nessi järvel (vajalik eelbroneerimine) 18 GBP.
Siinet piirkonda peetkse üheks kaunimaks maastikuks Euroopas. Tõeliselt metsiku looduse kants on eriti ilus juuli lõpus ja augustis kanarbiku õitsemise ajal, kui mäekülgi katab lilla vaip.
Sõit piki Loch Nessi järve. Järve kõige sügavam koht on 267 m. Pikkust on järvel 36,2 km ja laiust kõige laiemast kohast 2,7 km. Sellisesse mahub koletis ära küll.
Läheduses asuvad ka Šoti ühe enim pildistatud kindluse, Urquharti lossi varemed. Neid peetaksegi oluliseks just nende maalilisuse tõttu – asub linnus ju muidu suhteliselt kanalilaadse Loch Nessi ühe sopistuse nurgas, Varemetest avanevad järvele toredad vaated.
Fort Augustuses vaatame Caledonia kanali lüüse. 19. saj. valminud kanal ühendab Šotimaa ida- ja läänerannikut. 29 lüüsi võimaldavad laevadel pääseda Fort Williamist Inverrnessi.
Fort Williami juures sõidame funikulööriga (25 GBP) 650 m kõrgusele Aonach Mór’i vaateplatvormile, kus soovijad saavad teha väikse matka mööda vanu teeradasid. Šotlased on uhked, et just nende maal asub Suurbritannia kõrgeim mägi, vulkaanilist päritolu ja väga vana Ben Nevis (1343 m). Vaateplatvormilt avanebki parim vaade nii Ben Nevisele kui ka ümbruskonna kaunile loodusele.

Ööbime samas hotellis.

6. päev R, 16. august

Glenfinnan – maaliline viadukt, millest sõidab üle Sigatüüka ekspress.
Jätkame teekonda läbi järjekordse kauni mäekuru
Glen Coe. Selles dramaatilises orus ühinevad kaunid vaated ja ajalugu: siin tapeti üe 70 Glencoe McDonaldi klanni liiget, kes ei allunud Inglise monarhidele. Tapeti kõik, ka naised ja lapsed. Seetõttu kutsutakse orgu ka pisarate oruks. Tutvume piirkonnaga ka Glencoe külastuskeskuses.
Sõidu jätkudes järgneb üks imeline vaade teisele: Kolme õe vaatepunkt, Kolme vee kohtumine, Kuraditrepid, Buachaille Etive Mór vaatekoht,… Kuni jõuame külakesse nimega Cranlarich.

Ööbime Achray House’s, 2-sed toad. https://www.achrayhouse.com/

.

7. päev L, 17. august

Kui turismibrošüürid lubavad, et esmanägemisel panevad Drummondi lossi aiad igaüht õhku ahmima, siis – nad ei valeta! 400 aaastat tagasi Napoleoni abikaasa keisrinna Josephine’i aiast inspireeeritud ja asutatud aed on suur Prantsuse stiilis park suuremate ja väiksemate põõsasseinade, vigurhekikeste, labürintide, antiikkujude, lehtlate, geomeetrilisteks tahukateks pügatud puude ning liigi- ja sordirikka köögiviljaaiaga. Sissepääs aedadesse 10 GBP.

Soovi korral külastame Stirlingu lossi. Tegemist on strateegilise tähtsusega lossiga: kord oli see inglaste käes, kord šotlaste.. Lossi seostatakse kuningas Arturi ja Šoti esimese kuningag Kenneth McAlpiniga. Strirling oli Stewartite lemmikresidents, siin peatus tihti ka kuninganna Mary Stuart. Lossi juurde kuulub imeilus surnuaed. Sissepääs koha peal 19.50, netist ette ostes 17.50 GBP.

Helixi park Falkirkis üllatab meid hiiglaslike, 60 m kõrguste kelpidega. Šotlased usuvad, et igas järves on oma kelpi- ohtlik vetevaim, kes muudab end kauniks hobuseks, et inimesi endale selga istuma meelitada. Järgmiseks Šoti imeks on Falkirki Ratas. See ainulaadne tõstuk ühendab kanali ülemist ja alumist osa, mille kõrguste vahe on 11 meetrit.

Ööbime Edinburghi tudengilinnakus, Destiny Student – Murano. 2-kohalistes tubades

 

8. päev P, 18. august PÄEV EDINBURGHIS

Seda suurepäraste keskaegsete ja George’i stiilis kvartalitega linna peetakse Euroopa üheks ilusamaks pealinnaks: sakilised lossimüürid, rohelusse uppuvad aiad… Princes’s Street’i aedades asub maailma vanim lillekell. Šoti rahvusmuuseumi katuseterrassilt avaneb panoraamvaade vanalinnale. Ajalooline peatänav Royal Mile lõpeb barokkstiilis Holyrood’i paleega. Kunagine Mary Stuarti kodu on tänapäeval kuninganna ametlik residents Šotimaal. Vanalinna peatänavalt leiame veel St. Giles’i peakatedraali ja majesteetliku Parlamendihoone. Edinburgh’i vanalinn on kantud UNESCO maailmapärandi hulka. 11. sajandil rajatud kindlusloss annab põhjaliku ülevaate Šotimaa kuninglikust ajaloost.S iin sünnitas Mary Stuart tulevase ühendatud Šotimaa ja Inglismaa kuninga James I, kelle lahkumisel Inglismaale peideti ja müüriti Šoti kuninglikud regaalid nn. Kroonituppa. Alles 111 aastat hiljem võeti need välja ja tänapäeval saab neid näha täies hiilguses kindluse muuseumis.

Meie reisi ajal ajal toimub 3 nädalat kestev Edinburgh Fringe festival – maailma suurim kunstifestival. See tähendab kümneid tuhandeid etendusi, näidendeid, muusikale, elavat muusikat, nukuetendusi erinevaid näitusi ja sadu kohti. See tohutu festival toob kohale üle 3 miljoni külastaja. See on tobe, inspireeriv ja meelelahutuslik festival, mida ei tohiks vahele jätta.

Õhtul on võimalik soovi korral külastada Military Tattoo’d (traditsiooniline sõjaväeorkestrite etendus), piletid tuleb kindlasti ja kiiresti ette osta, hinnas algavad 40 GBP-st. https://www.edintattoo.co.uk/tickets-2024)
Ööbimine samas.

9. päev E, 19. august PÄEV EDINBURGHIS

Soovijatega võime külastada ca tunnise autosõidu kaugusel Edinburghist asuvat ajaloolist Rosslyni kabelit. Kabel on keerukas kunstiteos ja seal kasutatud sümboolika on tekitanud palju vandenõuteooriaid (raamatutest rääkimata). (Nagu miks on mais seinal, kui mais avastati alles sajandeid hiljem?). Seda kajastati palju Da Vinci koodis. Sissepääs maksab 9,5 GBP.

Tagasilend Edinburgh-Kopenhagen 15.10-17.55; Kopenhagen – Riia 21.15-23.35

 

Hind: 1690 eurot

hinna sees

 • lennupiletid Riia-Kopenhagen-Edinburgh ja Edinburgh – Kopenhagen – Riia koos äraantava pagasiga (Norwegian Air)
 • rendiautodega seonduv (kütus, parkimised jms)
 • reisijuht-giidide teenused
 • 8 ööbimist (külalistemajadest *** hotellideni) ja hommikusöögid

Lisatasu eest

 • tasuliste vaatamisväärsuste pääsmed (1 £ = ca 1,16 €). Hinnad on seisuga detsember 2023:
  Glamise lossi ja aedade sissepääs £15.50
  – Glendronach Distillery, viski pruulikoda,  degusteerimistuur (1 h)  £25
  – paadisõit Loch Nessi järvel (vajalik eelbroneerimine) £18
  – funikulöör Aonach Mór’i vaateplatvormile £25
  – Drummondi lossi aiad £10
  – Stirlingu loss £19.50
  – Military Tattoo alates £40
  – Rosslyni kabel  £9.50
 • Soovitame sõlmida ka meditsiiniabikindlustuse koos reisitõrkekindlustusega! Meditsiiniabikindlustus katab kindlustusjuhtumi korral ka visiiditasud, voodipäevatasud ja riikidevahelise transpordi, mida Euroopa ravikindlustuskaart ei kata.
  Reisitõrkekindlustus katab tehtud reisipaketi kulud juhul, kui jääte reisi eel haigeks ja ei saa reisile minna (vajalik on sel juhul esitada kindlustusfirmale arstitõend). Reisitõrkekindlustus maksab kulud ka juhul, kui lähedane inimene peaks jääma haigeks või surema. Tutvu konkreetse kindlustuspakkuja tingimustega!
  Meditsiiniabikindlustuse koos reisitõrkega soovitame sõlmida kohe esimese ettemaksu tegemise järel ja hiljemalt nädal enne reisi.

  Meie pakkumine : BTA reisikindlustus 9 päevasele reisile: kuldpakett, meditsiiniabikindlustus kattega 150 000 eurot, reisitõrge 2000 eurot ja pagasikindlustus 320 eurot 41.62 eurot (18-64 a). Vormistamiseks on vajalik isikukood.

]Info Suurbritanniasse sisenemise tingimuste kohta leiate välisministeeriumi lehelt:
https://reisitargalt.vm.ee/riigid/suurbritannia/

Reisile on vajalik kaasa võtta vähemalt reisi lõpuni kehtiv pass!

Tasumine: Ettemaks 100 eurot palume tasuda ABZ Reiside kontole 5 päeva jooksul peale reisile registreerumist. Kogu reisiraha peab olema tasutud 31 päeva enne reisi. Ülekandega tasumisel palume märkida selgitusse reisi nimi, kuupäev(ad) ja reisija nimi. OÜ ABZ Reisid arvelduskonto number SEB pangas on EE121010220003996017.
Reisi tühistamisel vähem kui 31 päeva enne reisi algust ei tagastata reisijale ettemaksu.

NB! Reisija on kohustatud tutvuma ABZ Reiside reisitingimustega www.abz.ee

 

OÜ ABZ Reisid
Seminari 5
Võru 65608
Tel. +372 78 28 498
info@abz.ee
www.abz.ee

print

Broneeri reis

Reisi nimi Täiskasvanu Laps Vabu kohti Väljasõit Kestus
Šotimaa 11.-19. august 2024 VABANES 1 KOHT! 1,690 0 1 11 Aug 9 päeva

Booking Information

Name Price ( Adults/Children ) Persons ( Adults/Children ) Quantity Kokku

Maksumus

Vahehind 0
Kokku 0

Customer Information

*
First Name is required.
*
Last Name is required.
*
Number Phone is required.
*
Address is required.
Thank You. Your booking have received and booking number is

Ulvi Mustmaa

Reisijuht, giid

Phone

+372 56 457 384

Email

ulvi.mustmaa@gmail.com