Hei, lilleinimesed!
Pärst pikka „paastu” ja koduaias rügamist on paras aeg end lille lüüa ja üks lillereis ette võtta!
Nii nagu Võru, on ka Põlva ja Elva saanud EV 100 arhitektuuriprogrammi “Hea Avalik Ruum” raames uued ja huvitavad linnasüdamed. Vaatame need üle. Lisaks külastame kahe Eesti kangema sibullille-spetsialisti – Andi Normeti ja Sulev Savisaare koduaedu ja -põlde.
- 8.00 – Väljasõit Võrust
- Põlva keskväljaku arhitektuurikonkursi võtis projekt nimega „Puulinn”. Siiamaani oli Põlva üks väheseid ilma konkreetse keskväljakuta linnu. Omamoodi veider, kuid samas huvitav on ka nüüdne lahendus, mis on linna keskväljaku paigutanud otsekui „nurga taha”. Vaatamegi siis nurga taha!
- Ahja taga avanevaid vaateid võib võrrelda kevadise Hollandiga. Raamatute „Maalehe nartsissiraamat”, „Maalehe gladiooliraamat”, „Liiliad aeda”, „Sibullillede ajatamine”, „Praktiline käsiraamat aiapidajale” autor Andi Normet kasvatab oma talus ligikaudu hektaril sibullilli, millest suurema osa moodustavad 140 nartsissisorti. Lisaks 127 liiliasorti ning 250 taksoniga dendropark.
- Elva uus linnasüda seob keskväljaku Arbi järve äärse puhkealaga. Teele jäävad istumispesad, soojad kivid, võrkkiiged, lauatennis ja õuemale, trenažöörid, mudilaste mänguala, Presidendi tamm… Teekond lõpeb puidust rannaplatvormi, vee kohal oleva lamamisvõrgu ja purskkaevuga.
- Aeg iseseisvaks jalutamiseks ja lõunapausiks.
- Raamatu „Eesti sibullilleentsüklopeedia” (mis tutvustab 980 liiki ja 4000 sorti 81 perekonnast, koos kirjelduste ja kasvunõuetega) autori Sulev Savisaare aia puhul on tegemist Baltimaade ja Põhjamaade suurima haruldaste sibullillede avamaakollektsiooniga. Umbes 700 ruutmeetrisele haritavale alale on koondatud ca 2000 haruldast püsilille, enamikus sibullilled. Sulev kasvatab sibullilli, mida muudes Eesti aedades ei esine ning katsetab uusi sorte, et näha, millised neist sobivad meie kliimas avamaale ja millised mitte. Kõige arvukamalt on esindajaid perekondadest lauk, ülane, tulivõhk, aarum, sügislill, lõokannus, krookus, koerahammas, püvilill, lumikelluke, võrkiiris, juuno, kobarhüatsint, linnupiim, jänesekapsas, silla, kolmiklill, aga esindatud on ka paljud muud vähem tuntud sibullilleperekonnad. Ei kasvata tulpe, nartsisse, hüatsinte, liiliaid ega külmaõrnu sibullilli (jorjenid, gladioolid jm).
- Enne kojusõitu teeme veel ka terviseturgutuse Väikesel Väerajal (3 km) – vahelduval metsamaastikul kulgev terviserada ühendab endas teaduse, tervise, spordi, kunsti ja pärimuse valdkondi. Rajale paigutatud Eesti muinasjuttude puuskulptuurid tekitavad omapärase vabaõhugalerii.
- Võrru tagasi jõuame orienteeruvalt kell 19.
Programm uuendatud 22.06.2020
Küsi hinda!
hinna sees
- bussikasutus
- reisijuht-giidi teenus
- Andi Normeti ja Sulev Savisaare lilleaedade külastus
Lisatasu eest
- toitlustus
Lisainfo
Tasumine. Ettemaks 35 eurot palume tasuda 5 päeva jooksul peale registreerumist. Lõplik tasumine 14 päeva enne reisi algust.
OÜ ABZ Reisid arvelduskonto number SEB pangas on EE121010220003996017. Selgitusse palun lisage reisi nimi ja reisija nimi.
NB! Reisile registreerumise ja reisiraha tasumisega kinnitate, et olete tutvunud OÜ ABZ Reisid reisitingimustega www.abz.ee