NÄIDISPROGRAMM
Grupi suurus: 12
Kuupäevad on valitud lootuses, et selleks ajaks on Islandi mõnel piirkonnal pakkuda imelisi sügisvärve ning sageli jõuavad augusti lõpus kohale ka virmalised. Ja kes teab, ehk õnnestub osa saada ka saarerahva sügisesest suurüritusest – lammaste kokkukogumisest!
1. päev 17. august
Kell 13.05 – 14.00 otselend Riiast Reykjavikki (Grupile on tellitud grupipiletid airBalticust koos äraantava pagasiga, hind 330 eurot. Lennupileti võib iga reisija endale ka ise osta. Sellisel juhul palume arvestada sellega, et 18. augusti hommikul oleksite Reykjavikis, et alustada kohe hommikul programmiga.)
Saabumisel tutvumine Reykjavikiga (kesklinn, jalakäijate tänav, vaalamuuseum). Majutus külalistemajas Igdlo, https://www.facebook.com/IgdloGuesthouse/
2. päev 18. august
Alustame Islandi „Kuldse ringiga”: ronime Keriði vulkaanikraatrile (lisatasu eest; http://kerid.is/ ); Gullfoss ehk Kuldne kosk (http://gullfoss.is/); Haukadaluri geotermaalala https://en.wikipedia.org/wiki/Haukadalur : kunagise kõigevägevama purskaja (Geyser) järgi on kogu maailma geisrid endale nime saanud. Þingvellir (tingi väljad; http://www.thingvellir.is/ ) kuulub UNESCO maailma kultuuripärandi nimistusse kui koht, kus aastal 930 pandi alus AlÞingile ehk maailma esimesele parlamendile. Siin on ka näha Euraasia ja Põhja-Ameerika laamade eraldumisest põhjustatud maalõhe. Hraunfossar (http://www.west.is/en/west/place/lava-waterfalls ): kui tavaliselt on koseastang jõega risti, siis siin on kosk pikuti: terve kilomeetri jagu loendamatuid pisikesi pulbitsevad kosekesi langeb laavakihtide vahelt Hvita jõkke. Reykholt ja Snorri Sturlusoni keskus (lisatasu eest). Snorri Sturlusoni (1179-1241) mäletatakse peamiselt ajaloolase ja kirjanikuna. Lisaks arvukatele skaldilauludele kirjutas ta skaldikunsti käsiraamatu Noorem Edda, Norra kuningate ajaloo Heimskringla (Maailmasõõr) ja tõenäoliselt ka Egill Skallagrimssoni saaga.
Deildartunguhver, maailma suurim kuumaveeallikas toodab igas sekundis 180-200 liitrit 100-kraadilist vett. http://www.west.is/en/west/place/deildartunguhver-thermal-spring. Ajavaru olemasolul (mis sõltub eelkõige ilmast) külastame ka Borgarnese Maa Asustamise keskust (lisatasu eest; http://english.landnam.is/).
Majutus hotellis Borngarnes, https://hotelborgarnes.is/
Päevane marsruut kaardil: https://goo.gl/maps/ZuA1qvkLMZwnQmnE9
3. päev 19. august
Ringsõit Snæfellsjökulli Rahvuspargis (http://www.snaefellsjokull.com/). Gerðubergi basaltsammaste rida (http://www.west.is/en/west/place/gerduberg-basalt-columns). Järgmiseks külastame rahvuspargi keskust. Matk (ca 5 km) mööda imeliste laavaformatsioonidega ehitud randa Hellnarist Arnarstapi‘sse. Djupalónssanduri värvilised laavakaljud. Sõidame läbi Hellissanduri ja Olafsviki. Külastame Bjarnarhofni talu, kust jõuab islandlaste lauale üks kohalikkudest delikatessidest – fermenteeritud hai ehk hákarl. http://www.bjarnarhofn.is/
Renoveeritud puitmajadega Stykkisholmur sai aastal 2011 EDENi autasu (European Destinations of Excellence) ning on armastatud reisisiht ka islandlaste endi hulgas.
Eiriksstaðiris elas 10. sajandil Eirikr Rauði ehk Erik Punane, kelle poeg Leifr Õnnelik käis Ameerikas -tükk aega enne Kolumbust, aastal 1000. (Aastal 1964 kuulutati USA-s 9. oktoober Leifr Eirikssoni päevaks.)
Majutuskoht hotellis Bifröst (2-kohalised toad). http://www.hotelbifrost.is/ või analoogilises majutusasutuses.
Päevane marsruut kaardil: https://goo.gl/maps/DmbcTbKyW7BKCAjMA
4. päev 20. august
Sõiduhommik. Läbisõit Põhja-Islandi pealinnast Akureyrist. Godafoss – Jumalate kosk (http://www.northiceland.is/en/other/place/godafoss-waterfall). Loodusimed Myvatni järve ümber: Skútustaðiri pseudokraatrid (https://guidetoiceland.is/connect-with-locals/regina/the-amazing-myvatn-area—part-i), Dimmuborgiri sürreaalsed „laavalossid“ (https://guidetoiceland.is/connect-with-locals/regina/dimmuborgir—dark-fortress-in-myvatn)
Majutus Myvatni piirkonnas – piirkonnas, kus perenaised käivad mäe sees leiba küpsetamas.
Soovi korral Põhja-Islandi “Sinise laguuni” külastus. https://www.myvatnnaturebaths.is/
Majutuskohaks on külalistemaja Elda, kuhu jääme kaheks ööks, http://elda.is/en/
Päevane marsruut kaardil: https://goo.gl/maps/R4X277dHett
5. päev 21. august
260 km pikkune ringsõit Islandi kirdeosas kannab nime „teemantring”: http://www.diamondcircle.is/. Krafla vulkaan ja geotermaalala. Jökulsargljufuri Rahvuspargis asuv Dettifoss on veehulgalt Euroopa suurim kosk. Hobuserauakujulises kanjonis Asbyrgis (mis tegelikult on Odini 8-jalgse ratsu Sleipniri jalajälg ja Islandi haldjapealinn) kasvab Islandi ainuke kasemets. Euroopa vaalavaatluse pealinn Husavik.
Majutus külalistemajas Elda.
Päevane marsruut kaardil: https://goo.gl/maps/ySaTFVsHBRE2
6. päev 22. august
Väljasõit sisemaale – Askja kaldeera (http://www.vatnajokulsthjodgardur.is/english/education/askja/) ja 2014/15 aastal tekkinud verivärske laavapõllu Holuhraun juurde (https://en.wikipedia.org/wiki/Holuhraun). Kuumaastikku meenutav ümbrus on olnud treeningbaasiks USA astronautidele.
Majutus külalistemajas www.fjalladyrd.is
Päevane marsruut kaardil: https://goo.gl/maps/vjfXRMbkZes ja https://goo.gl/maps/1Not7pGopxs
7. päev 23. august
Sõidame üle Öxi mäekuru Islandi lõunarannikule (https://deux.fish/2016/06/13/oxi-pass-iceland/). Djupivoguris külastame skulptor Sigurdur Gudmundssoni kivist linnumunade väljapanekut. Mööda käänulisi-maalilisi fjorde läheneme Euroopa suurimale liustikule Vatnajökullile (http://www.vatnajokulsthjodgardur.is/english). Põikame Heinabergi liustikukeele juurde. Jökulsarlón – liustikulaguun, kus liustikukeele küljest murdunud jäämäed mere poole hulbivad (https://guidetoiceland.is/best-of-iceland/jokulsarlon-glacier-lagoon-the-crown-jewel-of-iceland-s-nature).
Majutus külalistemajas Gerði, https://gerdi.is/home/
Päevane marsruut kaardil: https://goo.gl/maps/J3u2n2MdxKs
8. päev 24. august
Matkaparadiis Skaftafell: ca 3-tunnise matka käigus on võimalik tõusta liustikukeele kohale, imetleda liustikumütsi all olevat Islandi kõrgeimat mäge Hvannadalshnjukur (2111 m) ning Svartifossi (Must Kosk) basaltsambaid. http://www.vatnajokulsthjodgardur.is/english/hiking/skaftafell/
Ca 2 km pikkuses maalilises Fjadrargljufuri kanjonis filmis 2015. aasta suvel tausta oma uuele muusikavideole Justin Biber. http://www.south.is/en/moya/toy/index/place/fjadrargljufur
Majutus külalistemajas Hrifunes, http://www.hrifunesguesthouse.is/about/your-hosts/
Päevane marsruut kaardil: https://goo.gl/maps/c5kjeobxSP6KJKaXA
9. päev 25. august
Keerame taas bussinina sisemaale- sinna,kuhu mitte päris igaühel asja ei ole. Sõidame läbi jõgedest – ei või olla, et bussid sellistel teedel sõidavad??? Katla kaldeera (https://en.wikipedia.org/wiki/Katla_(volcano)) süsteemi kuulub ka 936. aastal pursanud 30 km pikk lõhevulkaan Eldgja (http://www.klaustur.is/Ferdathjonusta/English/Interesting_places/Eldgja).
Meie peasihiks on aga Landmannalaugari värvilised mäed, kus lisaks vaadetele on võimalik mõnuleda soojaveejões. https://guidetoiceland.is/connect-with-locals/regina/landmannalaugar
Majutus samas külalistemajas.
Päevane marsruut kaardil: https://goo.gl/maps/Ym4nWzvJ8JNVJ6KQ9
10. päev 26. august
Vik on kuulus oma käsitöö (islandi kampsunid) ning imekauni musta ranna poolest (http://www.south.is/en/inspiration/towns/vik).
Eyjafjallajökull on 2010. aastal kogu maailma lennuliikluses kaose tekitanud vulkaan. Külastame Eyjafjallajökulli keskust (lisatasu eest; http://www.icelanderupts.is/). Meie teele jäävad mitmed maalilised kosed, sh Skogafoss, millele saab selja taha pugeda (https://en.wikipedia.org/wiki/Sk%C3%B3gafoss).
Majutus hotellis Vatnsholt (2-kohalised toad). http://www.hotelvatnsholt.is/ või analoogilises majutusasutuses.
Päevane marsruut kaardil:https://goo.gl/maps/LSa1sXA3WaqomWoM6
11. päev 27. august
Praamisõit Vestmannaeyjarile. 1973. aastal purskas siin viis kuud Tulemägi ja kattis enam kui 400 maja tuha ja laavaga ning tegi saarekese viiendiku võrra suuremaks.http://www.visitvestmannaeyjar.is/
Külastame vulkaanimuuseumi (lisatasu eest; http://eldheimar.is/en/).
Õhtuks jõuame Reykjavikki. Majutus külalistemajas Igdlo, https://www.facebook.com/IgdloGuesthouse/
Päevane marsruut kaardil: https://goo.gl/maps/m4LWAc4nT342
12. päev 28. august
Ennelõuna Reykjavikis olemiseks või muudeks toredateks tegevusteks, kas omaette või ühiselt grupiga.
Lend Reykjavikist Riiga kell 14.45. Saabumine Riiga kell 21.35.
Siin lingil on kaart, millel klõpsides saab tervest reisiringist ettekujutuse.
http://ulllugu.blogspot.is/2015/04/kaklus-google-mapsiga.html
Hind 2018. aasta augustikuus oli 1800 eurot. Küsi hinda oma kuupäevadele!
Hinna sees
- auto või minibussi kasutus Islandil vastavalt reisiprogrammile
- reisijuht-giidi teenus, eestikeelsed ekskursioonid
- 11 ööbimist külalistemajas/hostelis/hotellis (peamiselt 4-kohalised toad)
- 11 hommikusööki
- praamisõit Vestmannaeyjari saarele
Lisatasu eest
- lennupilet Islandile ja tagasi. Tavaliselt tellime grupile lennupiletid airBalticust koos äraantava pagasiga, hind ca 330 eurot. Lennupileti võib iga reisija endale ka ise osta. Sellisel juhul palume arvestada sellega, et 18. augusti hommikul oleksite Reykjavikis, et alustada kohe hommikul programmiga.
- transport Riia lennujaama ja tagasi
- soovitame sõlmida meditsiiniabikindlustuse koos reisitõrkekindlustusega. Meditsiiniabikindlustus katab kindlustusjuhtumi korral ka visiiditasud, voodipäevatasud ja riikidevahelise transpordi, mida Euroopa ravikindlustuskaart ei kata.
Reisitõrkekindlustus katab tehtud reisipaketi kulud juhul, kui jääte reisi eel haigeks ja ei saa reisile minna (vajalik on sel juhul esitada kindlustusfirmale arstitõend). Reisitõrkekindlustus maksab kulud ka juhul, kui lähedane inimene peaks jääma haigeks või surema. Tutvu konkreetse kindlustuspakkuja tingimustega! Reisitõrkekindlustuse soovitame sõlmida nii vara kui võimalik, kuid mitte enne, kui pole kindel, et reis kindlasti toimub. - pääsmed tasuliste vaatamisväärsuste juurde (1 euro = 121 krooni)
– Keriði vulkaanikrater – 400 ISK
– Maa Asustamise keskus koos Egill Skallagrimssoni saaga looga 2500 ISK (külastatakse ajavaru olemasolul)
– Fermenteeritud hai valmistamise talu + degusteerimine – 1200 ISK
– Myvatni “Sinine laguun” 5300 ISK (täisk), 3300 ISK (pensionär)
– vaalavaatlusretk purjekaga 10400 ISK, kiirpaadiga 18 990. Aeg vaalavaatlusretkeks planeeritakse reisi käigus (sh sõltuvalt ilmaoludest) ja juhul, kui vähemalt pooled grupist on huvilised.
– Islandi laavashow (ajavaru olemasolul) 4900 ISK
– Vulkaanimuuseum Vestmanna saarel: 2400, pensionärid 2100 ISK
– Vaalamuuseum Reykjavikis 2900 ISK
– Peenisemuuseum Reykjavikis 1700 ISK
– Islandi lugude maja Reykjavikis (Tales from Iceland) – 16 ekraanil 3-4-minutilised filmiklipid Islandi elust – 2200 ISK
– lisatoitlustus (kohv – ca 500-600 ISK / 4-5 eurot, päevsupp ca 1600-2000 ISK / 13-16 eurot, praad alates 2800 ISK / 22 eurot)
Lisainfo
Reisile on vajalik kaasa võtta vähemalt reisi lõpuni kehtiv pass ja Euroopa ravikindlustuskaart! Ravikindlustuskaart annab õiguse vajaminevale arstiabile Euroopa Liidus. Kaardi tellimise kohta loe: https://www.haigekassa.ee/kontaktpunkt/arstiabi-euroopa-liidus-ja-mujal/euroopa-ravikindlustuskaart
Tasumine. 5 päeva jooksul peale reisile registreerumist palume teha ettemaks 300 eurot inimese kohta. Kogu reisi maksumus peab olema tasutud hiljemalt 60 päeva enne reisi algust. Reisi tühistamisel peale 6. aprilli ei tagastata reisijale ettemaksu, mille summa on ära märgitud reisikavas.
NB! Reisile registreerumise ja reisiraha tasumisega kinnitate, et olete tutvunud OÜ ABZ Reisid reisitingimustega www.abz.ee
Jätame endale õiguse teha muudatusi reisiprogrammis ja hinnas.
OÜ ABZ Reisid
Seminari 5
Võru 65608
Tel. +372 78 28 498
e-mail: info@abz.ee
web: www.abz.ee