Meie Islandi reise iseloomustab paindlikkus. Esiteks toimuvad reisid nelivedu-sõiduautodega, mis tähendab ligipääsu ka nendele kohtadele, kuhu muidu alati ei pääse. Teiseks paneme lõpliku programmi kokku alles koha peal – vastavalt Islandi muutlikule ilmale ja sellele, mis vahepeal juhtunud on (näiteks on mõni vulkaan jälle purskama hakanud) ning vastavalt reisijate soovidele-võimetele. See kõik on võimalik seetõttu, et meie reisijuht Ulvi Mustmaa on Islandil elanud-töötanud ja tunneb selle maa viimaseidki nurgataguseid.
Eelnevast tulenevalt ei anna me ülearu palju infot ka ööbimiskohtade kohta. Kindel on vaid see, et nii reisi esimene kui viimane öö saavad olema Reykjaviki kesklinnas Hallgrimskirkja vahetus läheduses. Ööbimised võivad olla nii hotellides, hostelites, eramajutus-korterites kui kämpingutes. Kõigi ööbimiste juurde kuulub hommikusöök.
Esimene päev:
Lend Reykjavikki.
Alustame tutvumist Reykjanesi (Suitsuneeme) poolsaarega. Poolsaarel on viis kirre-edel-suunalist vulkaanikollet, mille lõhedest voolanud laava on katnud suurema osa poolsaarest. Viimastena andsid oma panuse 2021. aastal märtsist septembrini pursanud Fagradalsfjall (Kauniorumägi) ning 2022.aasta augustis mõne nädala pursanud Meradalir (Märaoru). Sobivate ilmastikuolude korral alustame väikese matkaga värske laavapõllu äärde, teeme peatused mädamunahaisuse Seltúni termaalala ja maalilise Kleifarvatni juures. Vihma korral põikame presidendilossi juurde Bessastadiris ja suundume otse pealinn Reykjavikki.
Aga ikkagi kõik sõltub konkreetsetest hetkeoludest ja ilmastikutingimustest.
Viimane päev:
Hommikusöök. Ennelõuna Reykjavikis. Tagasilend.
Võimalused vahepealseteks päevadeks:
KULDNE RING:
Keriði vulkaanikraater (lisatasu eest http://kerid.is/).
Haukadaluri geotermaalala (https://en.wikipedia.org/wiki/Haukadalur).
Great Geyser – kunagise kõigevägevama purskaja (Geyser) järgi on kogu maailma geisrid endale nime saanud.
Gullfoss ehk Kuldne kosk (http://gullfoss.is/).
Þingvellir (tingi väljad; http://www.thingvellir.is/) – kuulub UNESCO maailma kultuuripärandi nimistusse kui koht, kus aastal 930 pandi alus AlÞingile ehk maailma esimesele parlamendile.
Euraasia ja Põhja-Ameerika laamade eraldumisest põhjustatud maalõhe.
VÄRVILISED MÄED 1
Kerlingarfjöll on osa 100 km2 suurusest vulkaanide süsteemist, kus jää kõrval tossavad kuumaveeallikad. Mäed koosnevad punasest rioliidikivist, mida omakorda täiendavad kuumadest allikatest pärit kollased, punased ja rohelised mineraalid. Piirkonnas on erineva pikkusega matkarajad. Teeme meiegi tiiru mitmevärviliste mägede, tossavate jõeloogete ja jää vahel (https://www.kerlingarfjoll.is/).
Pärast matka naudima Islandi kõige kaunimat looduslikku spaad: kahe liustiku, Langjäkulli ja Hofsjäkulli vahel asuval Hveravelliri geotermaalalal on kuuma veega jõgi uuristunud toreda „basseini“ mõõtmetega 6 x 3 m (http://hveravellir.is/).
VÄRVILISED MÄED 2
Maaliline teekond Landmannalaugari värviliste mägedeni, väike matk ning mõnulemine soojaveejões (https://guidetoiceland.is/connect-with-locals/regina/landmannalaugar).
ISLANDI POMPEI
Praamisõit Vestmannaeyjarile. 1973. aastal purskas siin viis kuud Tulemägi ja kattis enam kui 400 maja tuha ja laavaga ning tegi saarekese viiendiku võrra suuremaks (http://www.visitvestmannaeyjar.is/).
Külastame vulkaanimuuseumi (lisatasu eest; http://eldheimar.is/en/) ning imetleme lunnikaljusid.
SNAEFELLSNESI RAHVUSPARK
Ringsõit Snæfellsjökulli Rahvuspargis (http://www.snaefellsjokull.com/).
Gerðubergi basaltsammaste rida (http://www.west.is/en/west/place/gerduberg-basalt-columns).
Rahvuspargi keskuse külastus, matk (ca 5 km) mööda imeliste laavaformatsioonidega ehitud randa Hellnarist Arnarstapi‘sse.
Djupalónssanduri värvilised laavakaljud. Sõidame läbi Hellissanduri ja Olafsviki. Külastame Bjarnarhofni talu, kust jõuab islandlaste lauale üks kohalikkudest delikatessidest – fermenteeritud hai ehk hákarl (http://www.bjarnarhofn.is/).
Renoveeritud puitmajadega Stykkisholmur sai aastal 2011 EDENi autasu (European Destinations of Excellence) ning on armastatud reisisiht ka islandlaste endi hulgas.
Eiriksstaðiris elas 10. sajandil Eirikr Rauði ehk Erik Punane, kelle poeg Leifr Õnnelik käis Ameerikas – tükk aega enne Kolumbust ehk aastal 1000. Seega võib teda pidada Ameerika avastajaks (aastal 1964 kuulutati USA-s 9.oktoober Leifr Eirikssoni päevaks).
LÕUNARANNIK
Lõunaranniku reisi on meil võimalik teha nii 1- kui ka 2-päevasena. Teele jäävad Eyjafjallajökull (2010.aastal kogu maailma lennuliikluses kaose tekitanud vulkaan) ning maalilised kosed Seljalandsfoss ja Skogafoss.
Vik on kuulus oma käsitöö (islandi kampsunid) ning imekauni musta ranna poolest (http://www.south.is/en/inspiration/towns/vik).
Ca 2 km pikkuses maalilises Fjadrargljufuri kanjonis filmis 2015. aasta suvel tausta oma uuele muusikavideole Justin Biber (http://www.south.is/en/moya/toy/index/place/fjadrargljufur).
Matkaparadiis Skaftafell ja liustikumütsi all olev Islandi kõrgeim mägi Hvannadalshnjukur (2111 m).
Euroopa suurim liustik Vatnajökull (http://www.vatnajokulsthjodgardur.is/english). Svinafelli liustikukeel.
Teemandirand ja Jökulsarlón – liustikulaguun, kus liustikukeele küljest murdunud jäämäed mere poole hulbivad (https://guidetoiceland.is/best-of-iceland/jokulsarlon-glacier-lagoon-the-crown-jewel-of-iceland-s-nature).
TEEMANTRING PÕHJA-ISLANDIL
Põhja-Islandi “pealinn” Akureyri, vaalavaatluspealinn Húsavík.
Euroopa võimsaimaks joaks peetav Dettifoss.
Mývatni järv koos Skútustaðiri pseudokraatrite ja oma imeliste vaadetega.
Ásbyrgi kanjon, Põhja-Islandi “sinine laguun“…
Info Islandile sisenemise tingimuste kohta leiab välisministeeriumi lehelt: https://reisitargalt.vm.ee/riigid/island/.
Reisile on vajalik kaasa võtta vähemalt reisi lõpuni kehtiv pass või ID kaart ja Euroopa ravikindlustuskaart! Ravikindlustuskaart annab õiguse vajaminevale arstiabile Euroopa Liidus. Kaardi tellimise kohta loe: https://www.haigekassa.ee/kontaktpunkt/arstiabi-euroopa-liidus-ja-mujal/euroopa-ravikindlustuskaart.
Tasumine: vastavalt kokkuleppele.
OÜ ABZ Reisid
Seminari 5
Võru 65608
www.abz.ee
Tel. +372 78 28 498
e-mail: info@abz.ee