Reis on kavandatud selliselt, et tutvustada Šotimaa “kõige-kõiget” ning samas jätta reisijatele ka veidi “hingamisruumi”. Augustikuu on selle maa külastamiseks kõige õigem aeg – õitsvad kanarbikuväljad ja maailma suurim kunstifestival Edinburgis…
Reisigrupi suurus 10 inimest. Reis toimub kahe sõiduautoga.
Nii väike reisiseltskond võimaldab paindlikkust – saame reageerida oma tegemisi vastavalt muutuvale ilmastikule, teele sattuvatele üllatustele (nt mõni šoti mägiveis või kohalik festival – meie reisi ajal toimub näiteks maailmakuulus Edinburghi Fringe festival) ning meie endi soovidele ja hetkeemotsioonidele.
1. päev: T, 29. juuli
Lend Edinburghi ümberistumisega: (Finnair) Tallinn-Helsingi 12.55 – 13.25; ümberistumise aeg 3h 05 min; Helsingi – Edinburgh 16.30 – 17.20
Võtame lennujaamast autod ja alustame liikumist põhja poole. Ületame Forthi jõe, mille sillad kuuluvad Edinburghi panoraami samamoodi nagu Tallinna tornid kilukarbile. Üks Forthi sildadest on ka UNESCO maailmapärandi nimekirjas.
Ööbime Kilconquhar Castle Estate, 2-sed toad.
2. päev: K, 30. juuli
Sõidame St Andrews linna, mida peetakse golfi sünnikohaks. 15. sajandi alguses saavutas golf noorte meeste seas nii suure populaarsuse, et Šotimaa kuningas James II keelas golfimängu, sest vibulaskmine hakkas jääma tahaplaanile. Keeld püsis Šotimaal kuni 1502. aastani, mil kuningas James IV hakkas ise selle vastu huvi tundma ning lõpetas keelu.
Külastame tudengilinna Dundee, mis on UNESCO disainilinn ja ka riigi päikesepaisteliseim koht. Tutvume tänavakunsti ja võlvidega (1750. aastatest pärit maa-aluste tunnelite seeria).
Külastame Glamise lossi ehk kuninganna Elizabeth II ema lapsepõlvekodu ning Printsess Margareti sünnipaika. Glamise lossis toimub ka Shakespeari näidendi “Macbeth” tegevus.
Ööbimine: Holiday Inn Express Aberdeen City Centre, 2-sed toad.
3. päev: N, 31. juuli
Külastame Newburghi hülgeranda, kus toimetab ca 400-pealine hülgekoloonia.
Šotimaa on viskipiirkond. “Malt Whisky Trail” – Linnaseviski rada – ääres asub vähemalt üheksa linnaseviski pruulikoda. Sõna “whisky” pärineb vana-keldi keelsest sõnast “uisge beatha”
(usquebaugh), mis tähendab “elu vesi”. Külastame Murakate orus asuvat Glendronach Distillery viski pruulikoda, mis on aegade katsumusele hästi vastu pidanud. Siin on viskit valmistatud üle 200 aasta.
Teeme peatuse Sueno sümbolkivi juures. Piktid olid hõimuliit, rahvas või rahvad, kes asustasid varakeskajal Põhja-Šotimaad. Nende mõistatuslike sümbolitega kivitulpasid ei osata tänaseni dešifreerida.
Šotimaalt leiab kokku üle 3000 lossi. Aberdeenist loodes asuvat piirkonda võib kutsuda “losside piirkonnaks”, sest siin on losside tihedus suurem kui kuskil mujal Šotimaal. Neid on siia ehitanud nii iidsed šoti klannid kui nende verivaenlased inglased. Igal lossil on oma kordumatu lugu, mille esimesed peatükid on tihtilugu kirjutatud süngel ja karmil keskajal. Külastame Cawdori lossi, millel on vanust üle 600 aasta. Siin on Šotimaa vanimad lossiaiad ja loss ise on müügihitiks seos Shakespeare´i leedi Macbethiga.
Edasi külastame Cullodeni lahingupaika ja külastuskeskust. On väidetud, et mitte ainult inglaste, isegi mitte eurooplaste, vaid kogu maailma ajalugu muutus pärast seda lahingut 16.
aprill 1746, kui toimus jakobiinide armee viimane vastuhakk Briti armeele. Culloden oli viimane lahing Suurbritannia pinnal ja vähem kui tunniga hukkus umbes 1300 meest, neist umbes 1250 jakobiini.
Käime Clava Cairns ehk 4000-aastasel kalmistul, kus asub kolm ümmargust pronksiaegset hauakambrit (Invernessi piirkonnas kokku ca 50).
Õhtuks jõuame Šotimaa mägismaa pealinna, ca 50 000 elanikuga Invernessi. Põhjamere rannikul, Loch Nessist algava Nessi jõe suudmes asuv ülikoolilinn on Suurbritannia põhjapoolseim ja Euroopas üks kiiremini kasvavaid linnu. Suur osa arvatavalt 12. sajandil rajatud linna vanalinnast on valminud peale 1822. aastat, mil ehitati Kaledoonia kanal. Ja kui kirjandusradadele minna, siis Inverness on linn, kus Macbeth tappis kuningas Duncani.
Ööbime Invernessis, Šotimaa kõige õnnelikumaks tituleeritud linnas. Meie õnneks asub otse meie ööbimiskoha vastas Invernessi kuulsaim pubi, elava muusikaga MacGregori baar.
Ööbimine: Rooms in Inverness, 2-4-kohalised toad.
4. päev: R, 1. august
Ühe Šotimaa pärli, Skye saare päev.
Enne saart vaatame aga üle Šotimaa palmiranna! Nende Uus-Meremaa “kapsa-palmipuude” ametlik nimi on eesti keeles lõuna-tõlvpuu (lad k Cordyline australis).
Skye on Sise-Hebriidide suurim saar ja iga fotograafi unistus. Kes haldjausku, siis neile on siin haldjaid suuremas koguses. Viikingitesse uskujatele nii palju, et 8. sajandil jõudsid saarele viikingid ja nende kaasabil tekkisid Skye saare kaks suurt klanni – MacDonaldid ja MacLeonid. Valime ühe saare kolmest kõige populaarsemast matkarajast: kas matk Storri vanamehe juurde, haldjalossi Fairy Gleni juurde või haldjate basseinide Fairy Pools juurde. Põikame läbi ka saare vahva nimega pealinnast Portree (ca 2000 elanikku).
Ööbimine: Loch Nessi järve ääres, Whitehouse, 2-sed toad.
5. päev: L, 2. august
Loch Nessile pühendatud päev.
Siinet piirkonda peetakse üheks kaunimaks maastikuks Euroopas. Tõeliselt metsiku looduse kants on eriti ilus juuli lõpus ja augustis kanarbiku õitsemise ajal, kui mäekülgi katab lilla vaip.
Sõit piki Loch Nessi järve. Järve kõige sügavam koht on 267 m. Pikkust on järvel 36,2 km ja laiust kõige laiemast kohast 2,7 km. Sellisesse mahub koletis ära küll.
Nessi külastajakeskuses Drumnadrochitis on igaühel võimalus end Nessie’ga pildistada.
Soovijatele paadisõit Loch Nessi järvel (vajalik eelbroneerimine).
Läheduses asuvad ka Šotimaa ühe enim pildistatud kindluse, Urquharti lossi, varemed. Urquharti varemeid peetakse eelkõige oluliseks just nende maalilisuse tõttu – asub linnus ju
muidu suhteliselt kanalilaadse Loch Nessi ühe sopistuse nurgas, varemetest avanevad järvele toredad vaated.
Fort Augustuses vaatame Caledonia kanali lüüse. 19. saj. valminud kanal ühendab Šotimaa ida- ja läänerannikut. 29 lüüsi võimaldavad laevadel pääseda Fort Williamist Inverrnessi.
Fort Williami juures sõidame funikulööriga 650 m kõrgusele Aonach Mór’i vaateplatvormile, kus soovijad saavad teha väikse matka mööda vanu teeradasid. Šotlased on uhked, et just nende maal asub Suurbritannia kõrgeim mägi, vulkaanilist päritolu ja väga vana Ben Nevis (1343 m). Vaateplatvormilt avanebki parim vaade nii Ben Nevisele kui ka ümbruskonna kaunile loodusele.
Ööbimine: samas kohas Loch Nessi järve ääres.
6. päev: P, 3. august
Vaatame Glenfinnani – maaliline viadukt, millest sõidab üle Sigatüüka ekspress.
Teeme lõunapeatuse Fort Williami linnakeses.
Jätkame teekonda läbi järjekordse kauni mäekuru Glen Coe. Selles dramaatilises orus ühinevad kaunid vaated ja ajalugu: siin tapeti üe 70 Glencoe McDonaldi klanni liiget, kes ei
allunud Inglise monarhidele. Tapeti kõik, ka naised ja lapsed. Seetõttu kutsutakse orgu ka pisarate oruks. Tutvume piirkonnaga ka Glencoe külastuskeskuses.
Sõidu jätkudes järgneb üks imeline vaade teisele: Kolme õe vaatepunkt, Kolme vee kohtumine, Kuraditrepid, Buachaille Etive Mór vaatekoht … Kuni jõuame külakesse nimega Cranlarich.
Ööbimine: The Royal Hotel Comrie, 2-sed toad.
7. päev: E. 4. august
Kui turismibrošüürid lubavad, et esmanägemisel panevad Drummondi lossi aiad igaüht õhku ahmima, siis – nad ei valeta! 400 aaastat tagasi Napoleoni abikaasa keisrinna Josephine’i
aiast inspireeeritud ja asutatud aed on suur Prantsuse stiilis park suuremate ja väiksemate põõsasseinade, vigurhekikeste, labürintide, antiikkujude, lehtlate, geomeetrilisteks tahukateks
pügatud puude ning liigi- ja sordirikka köögiviljaaiaga.
Külastame Stirlingu lossi. Tegemist on strateegilise tähtsusega lossiga: kord oli see inglaste käes, kord šotlaste. Lossi seostatakse kuningas Arturi ja Šoti esimese kuningag Kenneth McAlpiniga. Strirling oli Stewartite lemmikresidents, siin peatus tihti ka kuninganna Mary Stuart. Lossi juurde kuulub imeilus surnuaed.
Külastame Helixi parki. Falkirk üllatab meid hiiglaslike, 60 m kõrguste kelpidega. Šotlased usuvad, et igas järves on oma kelpi – ohtlik vetevaim, kes muudab end kauniks hobuseks, et inimesi endale selga istuma meelitada.
Järgmiseks Šoti imeks on Falkirki Ratas. See ainulaadne tõstuk ühendab kanali ülemist ja alumist osa, mille kõrguste vahe on 11 meetrit.
Ööbimine: Edinburghi tudengilinnakus, Brae House, 2-sed toad.
8. päev: T, 5. august
Päev Edinburghis.
Seda suurepäraste keskaegsete ja George’i stiilis kvartalitega linna peetakse Euroopa üheks ilusamaks pealinnaks: sakilised lossimüürid, rohelusse uppuvad aiad …
Princes’s Street’i aedades asub maailma vanim lillekell. Šoti rahvusmuuseumi katuseterrassilt avaneb panoraamvaade vanalinnale. Ajalooline peatänav Royal Mile lõpeb barokkstiilis Holyrood’i paleega. Kunagine Mary Stuarti kodu on tänapäeval kuninganna ametlik residents Šotimaal. Vanalinna peatänavalt leiame veel St. Giles’i peakatedraali ja majesteetliku Parlamendihoone.
Edinburgh’i vanalinn on kantud UNESCO maailmapärandi hulka. 11. sajandil rajatud kindlusloss annab põhjaliku ülevaate Šotimaa kuninglikust ajaloost. Siin sünnitas Mary Stuart tulevase
ühendatud Šotimaa ja Inglismaa kuninga James I, kelle lahkumisel Inglismaale peideti ja müüriti Šoti kuninglikud regaalid nn. Kroonituppa. Alles 111 aastat hiljem võeti need välja ja tänapäeval saab neid näha täies hiilguses kindluse muuseumis.
Meie reisi ajal ajal toimub 3 nädalat kestev Edinburgh Fringe festival – maailma suurim kunstifestival. See tähendab kümneid tuhandeid etendusi, näidendeid, muusikale, elavat muusikat, nukuetendusi erinevaid näitusi jne. See tohutu festival toob kohale üle 3 miljoni külastaja. See on tobe, kuid ka tore, inspireeriv ja meelelahutuslik festival, mida ei tohiks vahele jätta.
Õhtul võimalik soovi korral külastada Military Tattoo’d (traditsiooniline sõjaväeorkestrite etendus).
Ööbimine: samas kohas Edinburghis.
9. päev: K, 6. august
Tagasilend (Finnair) Edinburgh-Helsingi 08.25 – 13.00; ümberistumise aega 1 h, Helsingi – Tallinn 14.00 – 14.30
Hinna sees
⦁ Lennupiletid (sh äraantav pagas)
⦁ Majutused hommikusöögiga vastavalt programmis kirjeldatule
⦁ Sõiduautode kasutus
⦁ Reisi- ja autojuhi teenus
Lisatasu eest (vaatamisväärsuste hinnad seisuga okt 2024)
⦁ Glamise lossi ja aedade sissepääs £17.50
⦁ Glendronach Distillery, viski pruulikoda, degusteerimistuur (1 h) £25
⦁ Cawdori loss ja aiad £15.50
⦁ Culloden lahingupaik ja külastuskeskus £16
⦁ Loch Nessi külastuskeskus £18
⦁ Paadisõit Loch Nessi järvel (vajalik eelbroneerimine) £21
⦁ Urquhart lossi varemed £13
⦁ Funikulöör Aonach Mór’i vaateplatvormile £27.50
⦁ Drummondi lossi aiad £10
⦁ Stirlingu loss £19.50
⦁ Military Tattoo paraad (vajalik varasem piletiost internetist) alates £44
Soovitame sõlmida ka meditsiiniabikindlustuse koos reisitõrkekindlustusega! Meditsiiniabikindlustus katab kindlustusjuhtumi korral ka visiiditasud, voodipäevatasud ja riikidevahelise transpordi, mida Euroopa ravikindlustuskaart ei kata.
Reisitõrkekindlustus katab tehtud reisipaketi kulud juhul, kui jääte reisi eel haigeks ja ei saa reisile minna (vajalik on sel juhul esitada kindlustusfirmale arstitõend). Reisitõrkekindlustus maksab kulud ka juhul, kui lähedane inimene peaks jääma haigeks või surema. Tutvu konkreetse kindlustuspakkuja tingimustega!
Meditsiiniabikindlustuse koos reisitõrkega soovitame sõlmida kohe esimese ettemaksu tegemise järel ja hiljemalt nädal enne reisi.
Info Suurbritanniasse sisenemise tingimuste kohta leiate välisministeeriumi lehelt: https://reisitargalt.vm.ee/sihtkoht/suurbritannia/
Reisile on vajalik kaasa võtta vähemalt reisi lõpuni kehtiv pass!
Tasumine: Ettemaks 250 eurot palume tasuda ABZ Reiside kontole EE121010220003996017 SEB pangas 5 päeva jooksul peale reisile registreerumist. Kogu reisiraha peab olema tasutud 31 päeva enne reisi.
NB! Reisija on kohustatud tutvuma ABZ Reiside reisitingimustega www.abz.ee
OÜ ABZ Reisid
Seminari 5
Võru 65608
Tel. +372 78 28 498
info@abz.ee
www.abz.ee